ورق کارتن و خرید با محاسبه قیمت ورق کارتن: قیمت انواع ورق کارتن ارزان و با کیفیت تا کاربردهای آن

بیشترین کاربرد ورق کارتن در صنایع بسته بندی است. ورق کارتن از الیاف سلولزی تولید می شود. به صورت چند لایه (عموما 3 تا 5 لایه) هستند.

قیمت و خرید ورق کارتن

ورق کارتن چیست؟

ورق کارتن ماده اولیه اصلی در ساخت جعبه های کارتن است. این ورق ها از کاغذهای کنگره دار ساخته می شوند که در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به صورت یک ورق پیوسته در می آیند. ورق کارتن یکی از مواد بسیار چندکاره و حیاتی در زندگی روزمره ماست. از بسته بندی محصولات تا استفاده در صنایع ساختمانی، ورق کارتن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

ورق کارتن
ورق کارتن

انتخاب بهترین جنس ورق کارتن

مشخصه های اصلی در انتخاب جنس: ورق کارتن باید به ویژگی های خاصی مانند مقاومت، سبکی و قابلیت بازیافت توجه شود. این مشخصه ها تاثیر زیادی بر عملکرد نهایی ورق دارند.

تاثیر جنس بر کیفیت و عملکرد: انتخاب نادرست جنس می تواند به مشکلاتی همچون آسیب به محتوای بسته بندی یا کاهش مقاومت مناسب در حمل و نقل منجر شود.

مراحل خرید ورق کارتن

انتخاب تامین کننده مناسب: تأمین کنندگان با تعهد به استانداردها و کیفیت، نقش بسیار مهمی در تأمین ورق کارتن ایفا می کنند. انتخاب تامین کننده با دقت از خرید مواد اولیه آغاز می شود.

معیارها و استانداردهای خرید: استفاده از استانداردها و معیارهای قابل قبول در زمینه خرید، اطمینان از کیفیت ورق کارتن را افزایش می دهد.

انواع ورق کارتن بر اساس تعداد لایه و شکل کنگره

ورق کارتن در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام دارای ویژگی ها و کاربردهای خاص خود هستند.

انواع ورق کارتن بر اساس تعداد لایه

بر اساس تعداد لایه، ورق کارتن به سه دسته زیر تقسیم می شود:

ورق کارتن سه لایه ( با یک لایه فلوت single wall)

این نوع ورق کارتن از 1 لایه کاغذ کنگره دار (فلوت) تشکیل شده است. 1 لایه کاغذ فلوت در وسط قرار می گیرد و 2 لایه کاغذ مسطح در دو طرف آن قرار می گیرند. ورق کارتن سه لایه به دلیل مقاومت کمتر نسبت به سایر انواع ورق کارتن، برای بسته بندی محصولات سبک وزن و کم حجم استفاده می شود.
 • ترتیب لایه ها: لاینر، فلوت، لاینر
 • کاربردها: بسته بندی و حمل و نقل محصولات سبک و کم حجم
ورق کارتن سه لایه

ورق کارتن پنج لایه ( با دو لایه فلوت double wall)

این نوع ورق کارتن از دو لایه کاغذ کنگره دار (فلوت) تشکیل شده است. دو لایه کاغذ کنگره دار در وسط قرار می گیرند و یک لایه کاغذ مسطح (لاینر) در دو طرف آن قرار می گیرند. ورق کارتن پنج لایه به دلیل مقاومت و استحکام بیشتر نسبت به ورق کارتن سه لایه، برای بسته بندی محصولات سنگین وزن، حجیم و حساس به آسیب استفاده می شود.
 • ترتیب لایه ها: لاینر، فلوت، لاینر، فلوت، لاینر
 • کاربردها: بسته بندی و حمل و نقل محصولات سنگین وزن، حجیم و حساس به آسیب
ورق کارتن پنج لایه

ورق کارتن هفت لایه ( با سه لایه فلوت triple wall)

ورق کارتن هفت لایه از 3 لایه کاغذ کنگره دار یا فلوت و 4 لایه کاغذ لاینر تشکیل شده است. استفاده از ورق کارتن مقاوم در صنایع ساختمانی و مصارف صنعتی بسیار مفید است.
 • ترتیب لایه ها: لاینر، فلوت، لاینر، فلوت، لاینر، فلوت، لاینر
 • کاربردها: صنایع ساختمانی، مصارف صنعتی و بسته بندی محصولات شیمیایی
ورق کارتن هفت لایه

انواع ورق کارتن بر اساس نوع فلوت

فلوت یک ورقه مقوایی با خمیدگی های S شکل است که در میان ورق های مسطح قرار می گیرد. نوع فلوت استفاده شده در ورق کارتن، بر روی استحکام و کاربرد آن تاثیر دارد. فلوت های مختلف با حروف A, B, C, E, یا F مشخص می شوند. رایج ترین نوع فلوت کارتن، فلوت C است که 80 درصد از کارتن ها را تشکیل می دهد. حروف الفبایی فلوت ها با اندازه کارتن های مقوایی مطابقت ندارند، بلکه به ترتیب تاریخ ساخت فلوت ها اشاره دارند. انواع فلوت کارتن از لحاظ ضخامت به ترتیب زیر می باشند:

فلوت A

کارتن نوع A دارای مقاومت فشاری و ضربه گیری عالی و همچنین استحکام چیدمان خوب است. این کارتن برای بسته بندی و عایق بندی اقلام شکننده عالی است و معمولاً برای ایجاد استحکام سازه ای در جعبه ها برای محافظت از محموله ها در هنگام حمل و نقل استفاده می شود.
 • تعداد فلوت ها در هر متر: 117
 • ضخامت فلوت: 6.35 میلیمتر
ورق کارتن با فلوت A

فلوت C

فلوت نوع C سطح چاپ خوبی ایجاد می کند. همچنین دارای خواص فشاری و مقاومت در برابر له شدن را دارا می باشد. این کارتن بیشتر برای باکس های حمل و نقل و برای ایمن کردن اجناس شیشه ای، مبلمان، غذا و غیره استفاده می شود.
 • تعداد فلوت ها در هر متر: 134
 • ارتفاع فلوت: 4.36 میلیمتر

تفاوت بین کارتن فلوت B و فلوت C این است که ورق کارتن فلوت C کمی بلندتر است و تقریبا 25 فلوت کمتر در هر متر دارد تا خواص ضربه گیری بهتری برای جذب ضربه در هنگام حمل و نقل داشته باشد.

ورق کارتن با فلوت C

فلوت B

فلوت نوع B دارای مقاومت عالی در برابر له شدن و سوراخ شدن و سطح چاپ عالی است. این کارتن معمولاً برای اجزای بسته بندی داخلی مانند پدها و پارتیشن ها استفاده می شود.
 • تعداد فلوت ها در هر متر: 160
 • ارتفاع فلوت: 3.17 میلیمتر

تفاوت بین ورق کارتن فلوت A و فلوت B این است که ورق کارتن فلوت B ضخامتش نصف ضخامت ورق کارتن با قلوت نوع A است. همچنین دارای حدود 43 فلوت بیشتر در هر متر برای استحکام بیشتر است. فلوت A برای ضربه گیری بهتر است در حالی که فلوت B برای پایداری بهتر است.

ورق کارتن با فلوت B

فلوت E

ساختار نازک کارتن نوع E به کاهش فضای ذخیره سازی کمک می کند. دارای مقاومت عالی در برابر له شدن و سطح چاپ استثنایی است. این کارتن معمولاً برای نمایشگرها، جعبه های پیتزا، صندوق های رای گیری و بسته بندی کالاهای مصرفی مانند شیشه، سرامیک و لوازم آرایشی استفاده می شود.
 • تعداد فلوت ها در هر متر: 295
 • ارتفاع فلوت: 1.59 میلیمتر

هنگام مقایسه کارتن فلوت B با کارتن فلوت E، ورق کارتن فلوت E نصف ضخامت با تقریبا دو برابر تعداد فلوت در هر فوت خطی است. ساختار نازک آن به معنای اشغال فضای کمتر برای بسته بندی داخلی و امکان عبور آسان از دستگاه های چاپ است. ضخامت ورق کارتن فلوت B آن را نسبت به همتای نازک تر خود محکم تر می کند تا از اقلام سنگین تر پشتیبانی کند و ضربه گیری اضافی در هنگام حمل و نقل را فراهم کند.

ورق کارتن با فلوت E

فلوت F

کارتن نوع F دارای سطح چاپ عالی و مقاومت عالی در برابر له شدن است. ساختار نازک آن اجازه تولید جعبه های سفت تر با فیبر کمتر را می دهد. این کارتن معمولاً در ظروف صدفی فست فود و بسته بندی کالاهای مصرفی مانند لوازم آرایشی، جواهرات و کفش استفاده می شود.

تعداد فلوت ها در هر متر: 419

ارتفاع فلوت: 0.8 میلیمتر

در حالی که هر دو به شکلی استثنایی نازک هستند، کارتن فلوت F نصف اندازه فلوت E است و دارای تقریبا 124 فلوت بیشتر در هر متر نسبت به کارتن فلوت E است. فلوت F که کمی ضخیم تر از کاغذ استاندارد است، برای دستگاه های چاپ ایده آل است و از فلوت E راحت تر تا می شود.

ورق کارتن فلوت F

انواع ورق کارتن بر اساس نوع کاغذ

نوع کاغذ استفاده شده در ورق کارتن، بر روی ظاهر و استحکام آن تأثیر می گذارد.

کاغذ کرافت: کاغذ کرافت از جنس الیاف چوب است و استحکام بالایی دارد. این نوع کاغذ برای تولید ورق کارتن سه لایه و پنج لایه استفاده می شود.

کاغذ تست: کاغذ تست از جنس الیاف چوب و الیاف بازیافتی است و استحکام متوسطی دارد. این نوع کاغذ برای تولید ورق کارتن پنج لایه استفاده می شود.

کاغذ تاپ وایت: کاغذ تاپ وایت از جنس الیاف چوب و الیاف بازیافتی است و ظاهری سفید و براق دارد. سطح رویی آن سفید بوده و کیفیت چاپ نسبتا مطلوبی دارد. این نوع کاغذ برای تولید جعبه های بسته بندی محصولات ظریف و حساس استفاده می شود.

سوالات متداول ورق کارتن و خرید با محاسبه قیمت ورق کارتن: قیمت انواع ورق کارتن ارزان و با کیفیت تا کاربردهای آن

ورق کارتن یک ماده ساختاری است که از مقوا یا کاغذ چسبیده به هم تشکیل شده و در بسته بندی و حمل و نقل محصولات یا در صنایع ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
مشخصات اصلی شامل مقاومت، وزن، قابلیت بازیافت و تاثیر آن بر محتوای بسته بندی محصولات می باشد.
خیر، هر نوع ورق کارتن خود، ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارد. انتخاب نوع مناسب بستگی به نیازها و شرایط استفاده دارد.
بله، بسیاری از انواع ورق کارتن از جمله 3 لایه و 5 لایه به راحتی قابل بازیافت هستند، که این امر در حفظ محیط زیست بسیار مهم است.
بله، ورق کارتن به عنوان یک ماده بسته بندی ایمن، محصولات را در برابر آسیب ها و خطرات حمل و نقل محافظت می کند و امنیت محصولات را تضمین می کند.
انتخاب تامین کننده مناسب نیاز به بررسی استانداردها، کیفیت ارائه شده، و تعهد به تامین مواد اولیه با کیفیت دارد.
بله، ورق کارتن به عنوان یک ماده ساختاری در صنایع ساختمانی برای ایجاد سازه ها و استفاده در پوشش ها استفاده می شود.
بله، ورق کارتن پنج لایه با استحکام بالا (بر اساس نوع فلوت) برای حمل و نقل بارهای سنگین و حساس به آسیب مناسب است.
ورق کارتن به انواع و اندازه های مختلفی موجود است و برای بسته‌بندی محصولات کوچک و بزرگ هم قابل استفاده است.
افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA